КиївКиївм.Ірпінь Пн - Сб 10:00-18:00 (068) 122-11-22 Пн - Сб 10:00-18:00 (068) 122-11-22
agrinchyk@gmail.com
Експертна оцінка
в Україні
Сертифікат
ISO 9001
Термін виконання
від 1-го дня
Вартість послуг

Незалежна оцінка вартості майна підприємства при банкрутстві

Ocinka-vartosti-majna-pidpriyemstva-pri-bankrutstvi

Встановлення ринкової економіки в нашій країні спричинило за собою появу абсолютно нового для нас явища економічного життя – банкрутства підприємства. У зв’язку з цим, для врегулювання інтересів різних сторін, яких зачіпає банкрутство конкретного підприємства, був прийнятий закон “Про неспроможність (банкрутство)”, де описується порядок дій при банкрутстві підприємства.

Тут варто зазначити, що не завжди неспроможне підприємство підлягає ліквідації, в деяких випадках може бути проведений процес фінансової санації, з тим, щоб надалі підприємство стало рентабельним і мало можливість самостійно розрахуватися з кредиторами.

Незалежна оцінка майна має безпосереднє відношення до процедури банкрутства.Відповідно до вищезгаданого закону про банкрутство, для проведення оцінки підприємства, що знаходиться в стадії банкрутства, необхідно укласти договір з незалежним оцінювачем.Закон робить особливий акцент на незалежності притягається експерта як від власників і менеджерів підприємства, так і від позикодавців. Дійсно, тільки діючи об’єктивно, незалежно від сплетення різних інтересів навколо майнового комплексу підприємства, оцінювач може отримати справедливий результат оцінки, який влаштує всіх.

В процесі банкрутства, компанія може бути розділена, і її активи можуть бути реалізовані окремо або, при наявності відповідних умов, компанія може бути продана цілком. У тому випадку, коли майно компанії продається окремо, то і незалежна оцінка майна проводиться по-об’єктно. У разі продажу підприємства цілком, проводиться повна процедура оцінки підприємства , з дотриманням усіх необхідних в цьому випадку вимог і стандартів. Слід зазначити, що в цьому випадку оцінювач повинен віддавати перевагу витратним методам оцінки, оскільки перспективи отримання прибутку від підприємства, що знаходиться в стадії банкрутства, навіть з урахуванням проведення санації та реструктуризації, видаються вельми умоглядними. Отже, оцінка бізнесу такого підприємства повинна більше спиратися на майновий комплекс, ніж на майбутній прибуток.

Для того щоб вирішити, чи продавати майно банкрута окремо або є сенс провести реструктуризацію та оздоровлення підприємства, також необхідно провести незалежну оцінку. Фактично, це означає, що оцінювач спочатку повинен визначити ринкову вартість майнового комплексу підприємства в умовах його ліквідації, а потім розрахувати вартість бізнесу підприємства за умови проведення реструктуризації та збереження бізнесу (якщо це можливо). Особи, відповідальні за долю даного підприємства, порівнюючи ці результати, зможуть прийняти обгрунтоване рішення про долю цього підприємства, виходячи з того варіанту, який дозволяє більшою мірою врахувати інтереси кредиторів.

Звичайно, з точки зору трудомісткості і тривалості всього процесу, продаж підприємства цілком виглядає краще, ніж дроблення його майна. Але це не завжди можливо, і тоді арбітражний керуючий змушений приймати рішення про продаж майна банкрута по частинах. У цьому випадку необхідно не тільки провести оцінку вартості майна, але і визначити найбільш ефективне розділення майна, що підлягає реалізації, на окремі частини, які будуть продаватися як єдині лоти. Наприклад, якщо у підприємства є комплекс нерухомого майна (заводські цехи на єдиному земельній ділянці), то, швидше за все, цей комплекс буде вигідніше продати окремо від інших активів, що б залучити не перекупника-спекулянта, а більш зацікавленої в самому майні інвестора. Так само і щодо обладнання, швидше за все обладнання, об’єднане однією технологією або кінцевим продуктом, буде вигідніше продати в комплекті, але окремо від інших, непрофільних з точки зору цієї технології (або кінцевого продукту), активів.

Слід зазначити, що завдання найкращого і найбільш ефективного розподілу майна боржника при продажу вирішується не тільки одним оцінювачем, але і всіма відповідальними особами. Остаточне рішення має приймати арбітражний керуючий, грунтуючись на вимогах закону про дотримання прав всіх кредиторів підприємства-банкрута.