КиївКиївм.Ірпінь Пн - Сб 10:00-18:00 (068) 122-11-22 Пн - Сб 10:00-18:00 (068) 122-11-22
agrinchyk@gmail.com
Експертна оцінка
в Україні
Сертифікат
ISO 9001
Термін виконання
від 1-го дня
Вартість послуг

Як працює поліграф (детектор брехні)

Поліграф – це технічний пристрій, який визначає реакцію людини на озвучені питання. Крім артеріального тиску, частоти пульсу та зміни дихання, за його допомогою вимірюється електричний опір шкіри, адже вона вважається ідеальним діелектриком.

Види приладів за принципом роботи

Детектори брехні поділяються на 2 види.

Аналогові. Це чорнильно-пишучі пристрої, запис даних у яких здійснюється на діаграмному папері. Вони реєструють традиційні психофізіологічні процеси: зміна електричних властивостей шкіри, серцево-судинну діяльність та рухову активність досліджуваної особи.

Цифрові. Запис здійснюється за допомогою персонального комп’ютера на електронному носії. Апарат має сенсорний блок та датчики зняття інформації, він може записувати зміни відразу кількох фізіологічних процесів. Точність такого поліграфа дорівнює майже 100 %.

Види датчиків

Основні. До них відносяться датчики верхнього та нижнього дихання, електропровідності шкіри (опір та шкірно-гальванічного рефлексу) та серцево-судинної активності (пульсу, артеріального тиску). Одночасний контроль цих фізіологічних процесів є обов’язковим. Згідно з міжнародними стандартами, виняток оцінки хоча б однієї з цих реакцій робить процедуру перевірки на детекторі брехні недійсною.

Другорядні. Такі пристрої мають допоміжну функцію. До них відносяться датчики голосу та рухової активності, які можуть використовуватися для фіксації рухів досліджуваного та зовнішніх шумових перешкод. Голосовий датчик також може використовуватись для запису запитань-відповідей та фонограми допиту.

Результати параметрів всіх датчиків називають поліграмою.

Структура поліграми

Фон. Являє собою стан людини, яка перебуває в умовах спокою (коли їй не ставлять запитання). Фон відрізняється порівняльною стабільністю процесів, що протікають, і показує фізіологічну норму, яка властива певній людині без коливальних впливів.

реакція. Це зміна динаміки фізіологічного процесу організму у відповідь стимул (питання, зображення предмета чи річ), показуваний під час експертизи. Залежно від індивідуальних особливостей людини можна спостерігати ослаблення, посилення чи стабілізацію динаміки певної функції. У деяких осіб реакції можуть мати комплексний характер: за швидкою реакцією на стимул відбувається реакція полегшення.

Артефакт. Так називається зміна динаміки контрольованого процесу, не пов’язане з пропонованими в ході дослідження стимулами. Воно обумовлено впливом внутрішніх та зовнішніх коливальних факторів. До перших відносяться навмисні або ненавмисні рухи обстежуваного, наприклад, раптові больові відчуття, кашель. До других відносяться зовнішні шумові перешкоди.

У ході процедури ведеться запис, реєструються всі показники, потім поліграфолог порівнює значущі моменти з незначними та робить відповідні висновки. Основне завдання полягає в тому, щоб перевірка на детекторі брехні наблизилася до природних умов: випробуваний повинен почуватися так, ніби не здогадується, що його перевіряють.