- Коли потрібно заперечувати кадастрові дані?
- Як відбувається процес заперечення?
- Які потрібні документи?
Перед проясненням питання про заперечення рішення кадастрової вартості слід сказати кілька слів про її суть. Тому що поняття «ринкова» та «кадастрова» оцінки плутають дуже багато, точніше – не розуміють, у чому їхня відмінність і як вони можуть вплинути на хід угоди з нерухомістю.
Коротко кажучи, ринкова вартість – це ціна, за якою нерухомість може бути представлена серед аналогічних конкурентних об’єктів загалом по країні. У цю суму не входять витрати на оформлення правочину та податки. Ринкову вартість квартири можуть означати будь-які незалежні оцінювачі, які мають для цього повноваження.
Кадастрова ж оцінка за основу бере не ті параметри, що ринкова (поверх, вид з вікна тощо.). Головне її призначення – правильне нарахування податків на нерухомість, ставки яких діють у вузькому регіоні. І проводити таку оцінку можуть лише у державному реєстрі, звідки дані йдуть до Єдиного державного реєстру нерухомості.
Коли потрібно заперечувати кадастрові дані?
Досить часто доводиться стикатися з ситуацією, коли кадастрова вартість виявляється вищою за ринкову. І це суперечить нормам, оскільки у ідеалі вона має бути або трохи нижче, або повністю збігатися (найчастіше це відбувається при оцінюванні «сталинок» і «хрущовок»).
Помилки найчастіше відбуваються з двох причин:
- Оцінювачем використовується інформація, яка не збігається з початковими документами (наприклад, площа об’єкта).
- Не враховується висновок про ринкову вартість (за всіх відмінностей саме на нього спирається кадастрова оцінка).
Заперечення рішення кадастрової вартості безпосередньо тягне у себе зменшення суми податків. Тому через зацікавленість у цьому платника податків співпрацювати в цьому питанні потрібно лише з професіоналами, які гарантують правильний результат роботи.
Як відбувається процес заперечення?
Є два шляхи:
- через суд;
- шляхом подання заяви до спеціальної комісії.
Перший варіант є оптимальним для фізичних осіб, яким немає необхідності звернення до комісії. Але юридичним особам та представникам державних органів це робити необхідно. Шлях «через суд» для них можливий лише у разі офіційної відмови комісії у задоволенні їхнього запиту про оскарження рішення кадастрової вартості.
Як правило, це відбувається у разі неправильного оформлення чи порушення строків розгляду (на це надається 30 днів). Або ж комісія не виявила порушень з боку оцінювача, таких як використання недостовірної інформації.
Які потрібні документи?
Крім заяви до комісії необхідно надати:
- Довідку про кадастрову ціну.
- Завірену нотаріально копію правовизначального документа на нерухомість.
- Документальні докази використання хибної інформації (якщо це спричиняє заперечення рішення кадастрової вартості).
- Висновок ринкового оцінювання (якщо річ у цьому), у двох форматах – паперовому та електронному.
Без цих додатків заяви платника податків навіть не почнуть розглядати. Тому треба звернутися за допомогою до юристів.