Питання про те, чи людина говорить правду, існував ще в давнину, і вожді народів вдавалися до різних способів, що допомагають розпізнати істину. І тому існували різні ритуали, звані ордалії.
Історія винаходу поліграфа та використання поліграфа в сучасних умовах
Доказ невинності
Питання про те, чи людина говорить правду, існував ще в давнину, і вожді народів вдавалися до різних способів, що допомагають розпізнати істину. І тому існували різні ритуали, звані ордалії. За Ярослава Мудрого було складено збори Статутів, у яких вказувалися випробування. Зазнавали підозрюваного розпеченим залізом або окропом, залежно від тяжкості злочину. Однак якщо через 3 дні на тілі випробуваного слідів від опіку не виявлялося, то невинність його доведена, тому що вважалося, що йому бог допомагає. В інших країнах такі ж заходи вживалися протягом багатьох століть.
Вже на той час було помічено деякі фізіологічні зміни у людини, що переживає страх перед майбутнім покаранням за досконале. Так, у стародавньому Китаї людина мала покласти в рот жменьку сухого рису і так вислухати звинувачення. Вважалося, що у винного від переляку пересихало в роті, і рис не намокав.
Ще одним варіантом перевірки була сила ударів підозрюваного в гонг у той момент, коли вимовлялися слова, що стосуються злочину.
Перші досліди
Відомий учений Чезаре Ламброзо на початку 20 століття займався дослідами із застосуванням «детекції брехні» та перевірка на поліграфі, проте далі за досліди його метод не просунувся.
У 1913 році американський учений В. Марстон почав серйозні дослідження в цій галузі, що виявилося дуже актуальним під час Першої Світової війни для виявлення німецьких шпигунів. Його метод ґрунтувався на вимірі тиску при одночасному проведенні тесту на правду. У 1923 ці дані вперше використовувалися в суді.
Прототипи
Поліцейський офіцер зі штату Каліфорнія США Дж.Ларсен почав застосовувати цей пристрій у своєму поліцейському управлінні і незабаром удосконалив його. Тепер під час проведення тесту одночасно вимірювалося і тиск, і частота дихання та пульсу. У той же час Леонард Кілер винайшов перший поліграф і розробив спеціальну методику. Він став засновником першої фірми для виробництва та продажу цих приладів, а також перших курсів фахівців із поліграфів. Також він першим почав використовувати поліграф під час відбору співробітників для ведення бізнесу. Через десятиліття поліграф досить широко застосовуватися в СЩА для перевірки персоналу, що має доступ до секретної інформації.
У 20 роки у Радянському союзі подібні досліди проводив відомий психолог Олександр Лурія, він розробив власну методику, яка відзначала емоційний та фізичний стан випробуваного. Проте його досліди не знайшли підтримки і незабаром було припинено. Тільки 80- СРСР було створено перший комп’ютер-поліграф.
Сучасний поліграф
Сучасний поліграф має багато датчиків, що фіксують стан людини у момент проведення тесту. Проте цей прилад зазначає лише ступінь хвилювання людини, а чи не наявність його щирості. Тому працюють із поліграфом, щоб уникнути помилок лише спеціально навчені співробітники. Поліграфологи навчаються на спеціальних курсах і зобов’язані попередньо здобути вищу психологічну освіту. На поліграфі тестують не лише підозрюваних чи свідків, а й співробітників на підприємстві, щоб виявити нечистих на руку, чи кандидатів під час вступу на роботу. За законом, тестування є повністю добровільним.