- Навіщо потрібна кадастрова оцінка нерухомості
- Правила розрахунку кадастрової вартості
Оцінка вартості нерухомості проводиться у ринковому та кадастровому вираженні. У першому випадку ціна встановлюється сумою, яку її можна продати чи купити ринку нерухомості. Кадастрова вартість земельної ділянки або збудованого об’єкта є базовою для проведення операцій страхування та оподаткування.
Дізнатися кадастрову вартість за адресою об’єкта нерухомості можна, як у державних бюро інвентаризації, так і в приватних експертних компаніях, які мають ліцензію на проведення оціночних робіт.
Указом визначається, що державна кадастрова вартість може бути більше, ніж ринкова вартість. В іншому випадку на власника нерухомості чекають додаткові фінансові витрати при проведенні фінансових операцій з нерухомістю.
Навіщо потрібна кадастрова оцінка нерухомості
На підставі встановленої кадастрової вартості проводиться низка фінансових операцій:
- визначається розмір щорічного податку нерухомість;
- розраховується податок із продажу об’єктів нерухомості;
- встановлюється орендна ставка, якщо найм об’єкта здійснюють державні структури;
- визначається розмір штрафів за нецільове використання нерухомості та ін.
Також кадастрова ціна є основою при розрахунку різних мит та платежів. Наприклад, якщо змінюється вид використання земельної ділянки, обсяг платежів береться з різниці древньої та нової кадастрової ціни, помноженої на знижувальний коефіцієнт.
Правила розрахунку кадастрової вартості
Переоцінка кадастрової вартості нерухомості відбувається з періодичністю не рідше 1 разу на 3 роки. Завдання експерта-оцінювача полягає в тому, щоб правильно врахувати безліч факторів, що впливають на ціноутворення:
- вид об’єкта нерухомості, його призначення;
- місце знаходження об’єкта нерухомості, віддаленість від ціноутворюючих факторів (центр чи периферія); регіональні економічні тенденції;
- наявність комунікацій та господарських будівель у приватному домоволодінні;
- вид дозволу на використання земельної ділянки та ін.
При кадастрової оцінки у кожному даному випадку нерухомість відносять до групи типових об’єктів, котрим є додаткові умови проведення експертизи. Для визначення кадастрової вартості земельної ділянки застосовується один із ряду стандартних методів (прибутковий, витратний, порівняльний). Результатом розрахунків є визначення питомого показника кадастрової вартості, тобто умовної ціни 1 м2. Кадастрова вартість земельної ділянки обчислюється множенням знайденого показника з його загальну площу.
Кадастрова оцінка будівель та споруд провадиться з урахуванням оцінної вартості земельної ділянки, на яких вони розташовані. Елітна нерухомість у престижних районах оцінюється індивідуально.