Підходи і методи оцінки підприємств в законі також зазначено. Залежно від цілей, завдань перевірки, оцінювач може вибирати методологію, але зобов’язаний дотримуватися професійних принципів:
- повноти;
- об’єктивності;
- достовірності;
- незалежності.
У оцінювача повинна бути ліцензія, поліс страхування професійної відповідальності.
Всі ці вимоги важливі тому, що звіт про оцінку ринкової вартості суб’єкта економічної діяльності – це офіційний документ, що має юридичну силу. Він використовується для документального підтвердження ціни власності при розгляді майнових спорів в суді, при укладанні угод купівлі-продажу, договорів оренди, страхування, кредитування. Дійсний звіт 6 місяців.
Три підходу в оціночної діяльності
Існує всього три підходи, яким користуються оцінювачі:
- Витратний.
- Прибутковий.
- Порівняльний.
А вже в їх рамках можуть застосовуватися різні методи оцінки вартості підприємства.
При порівняльному підході вартість компанії визначається на основі порівняння угод купівлі-продажу схожих підприємств. Вони повинні бути з тієї ж галузі та з аналогічним бізнес-профілем, а саме з таким же:
- об’ємом продажів;
- рівнем рентабельності;
- розміром;
- етапом розвитку.
Він підходить для більших суб’єктів, тому що легше знайти аналоги, а також інформацію про угоди у вільному доступі, щоб провести адекватне порівняння.
При витратному найбільш часто використовується метод оцінки активів підприємства, коли оцінюється вартість заміщення наявних активів, а потім віднімається сума зобов’язань.
Прибутковий орієнтується на майбутні результати, тобто ймовірну прибуток. Якщо за прогнозами передбачається зростання прибутку, то застосовується метод дисконтування, якщо значних коливань не прогнозується, то метод капіталізації.
Окремі методи оцінки діяльності підприємств не дають повної картини, тому доцільно застосовувати комплексний аналіз, а вибір інструментів обґрунтовувати особливостями галузі економіки, способом ведення бізнесу конкретного замовника.
Оцінка бізнесу має сувору послідовність. Основні етапи:
- укладання договору;
- збір інформації про компанії, галузі;
- вибір методології;
- проведення розрахунків;
- видача звіту з остаточною ціною.
По суті це три блоки оціночних робіт: підготовчий, розрахунковий, заключний. Оцінювач повинен ознайомиться з статутними документами, фінансової (бухгалтерської) звітністю, звітом про прибутки і збитки.
Така експертиза вимагає досвіду, а також високою кваліфікацій. Необхідно систематизувати і проаналізувати велику кількість даних про всіх видах майна підприємства, потім провести розрахунки, щоб сформулювати експертний висновок. Остаточна ціна повинна бути обґрунтована, вказані джерела інформації.
Фінансовий консалтинг і оціночні послуги від «ekspert-ocenka.com»
Ми консультуємо як юридичних, так і фізичних осіб. Надаємо звіти, що відповідають законодавству, міжнародним стандартам. Вартість послуг можна дізнатися, записавшись на безкоштовну консультацію.