- Особливості оцінки машин і обладнання: методологія
- Як відбувається оцінка вартості машин та обладнання?
- Де провести оцінку обладнання?
Оцінка обладнання – це визначення ринкової вартості машин, верстатів, приладів, виробничих комплексів, які перебувають на балансі підприємства. Поняття «обладнання» дуже широке, сюди входить все – від швабр і оргтехніки до технологічних ліній. Воно може бути як серійним, так і вузькоспеціалізованих, не представлених у вільному продажу.
Проте, щодня з ним укладаються угоди купівлі-продажу, оренди, його передають на баланс, оформляють в заставу, страхують, ділять при розлученні і банкрутство. І в кожному з цих випадків не обійтися без незалежної оцінки обладнання, результатом якої буде звіт експерта – юридичний документ, що містить достовірні розрахунки і обґрунтування ціни. Важливо, що в компетенцію оцінювача не входить визначати придатність до експлуатації. Для цього потрібна технічна експертиза.
Особливості оцінки машин і обладнання: методологія
Якщо об’єктом оцінки виступає технологічне або промислове обладнання в асортименті представлене на ринку, тоді нескладно знайти аналоги (ідентичні або дуже схожі моделі з близькими функціями і параметрами), щоб застосувати порівняльний підхід для оцінювання. У таких випадках підготовка звіту займає кілька днів (2-3).
Якщо ж технічне забезпечення підприємства представлено машинами, здатними приносити дохід тільки в комплексі, порівняльний метод не підходить. Для оцінки вартості обладнання, наприклад, з виробництва насіння доцільніше оцінювати всю технологічну лінію, яка приносить дохід, а не окремо стрічковий конвеєр, пакувальний апарат, машину для смаження. Тому застосовують дохідний підхід.
При витратному підході основним фактором є знос (моральний, механічний, фізичний). Якщо існує проблема з запасними частинами, наприклад, вони зняті з виробництва, то навіть незначна поломка зробить обладнання непридатним для ремонту. При наявності на ринку об’єкта однаковою корисності з порівнянними техніко-експлуатаційними показниками, витрати на унікальний або складно-ремонтується верстат себе не виправдають, а ще потрібно врахувати транспортні витрати, монтаж, наладку.
Застосовувати можна все підходи або вибирати більш репрезентативний для конкретного підприємства. Для кожного підходу є свої методи. Потрібно враховувати безліч факторів, орієнтуватися в методології, розбиратися в різних сферах економіки. Важливо знайти достатньо кваліфікованого експерта-оцінювача, так як від його досвіду залежить точність і достовірність результатів. Час такого фахівця коштує дорого.
Як відбувається оцінка вартості машин та обладнання?
Спочатку потрібно визначити цілі проведення оцінки. Вони можуть бути наступними:
- купівля-продаж;
- оренда;
- лізинг;
- оформлення кредиту;
- переоцінка основних засобів;
- списання;
- реорганізація підприємства;
- встановлення шкоди;
- страхування;
- складання бізнес-плану;
- внесення в статутний капітал;
- вихід акціонерів і розподіл часток;
- прийняття управлінських рішень;
- майнові спори;
- оптимізація оподаткування;
- вступ у права спадщини.
Оцінювачу потрібно знати свої цілі заздалегідь, щоб зрозуміти який вид вартості вказувати в звіті. Це може бути:
- ринкова;
- інвестиційна;
- ліквідаційна;
- відновна;
- утилізаційна.
Експерт-оцінювач може визначити ціну будь-якого обладнання (окремо або комплексно):
- оргтехніки;
- приладів;
- засобів зв’язку;
- верстатів;
- пресів;
- апаратів;
- технологічних, роботизованих комплексів;
- виробничих ліній;
- трубо-, газо-, нафтопроводів;
- машин (тягачів, підйомників).
Проведення експертизи включає такі етапи:
- Укладання договору.
- Збір і аналіз інформації.
- Вибір методології.
- Застосування підходів, проведення розрахунків.
- Аналіз результатів, визначення підсумкової ціни.
- Складання звіту.
Необхідні документи та інформація:
- паспортні дані або реквізити компанії;
- дані про балансову, початкової, залишкової вартості;
- відомості про консервацію, ремонті, норми амортизації;
- інвентарний номер;
- відомості про продукції, що випускається;
- призначення, технічні характеристики (продуктивність, вантажопідйомність);
- марка, модель, виробник, країна і рік випуску.
Точний список визначає оцінювач. На одному підприємстві може бути багато різних об’єктів тому список документації буде великим. На його вивчення знадобиться більше часу. Для таких обсягів роботи краще найняти оціночну компанію зі штатом співробітників, а не приватного експерта-оцінювача.
Де провести оцінку обладнання?
Компанія здійснює всі види оціночних послуг незалежно від цілей і складності. Виконуємо термінові замовлення. Первинну консультацію можна отримати безкоштовно, заповнивши заявку на сайті. Після підписання договору експерти відразу приступають до роботи. Клієнту буде надано персональний менеджер для зв’язку. Ми гарантуємо конфіденційність.
Ми застосовуємо різні математичні моделі, стандартизовані підходи і методи для отримання точних, достовірних результатів. Професійна відповідальність наших застрахована. Наші звіти відповідають законодавству, міжнародним стандартам, є офіційними документами, що мають юридичну силу в суді або інших інстанціях.