КиївКиївм.Ірпінь Пн - Сб 10:00-18:00 (068) 122-11-22 Пн - Сб 10:00-18:00 (068) 122-11-22
agrinchyk@gmail.com
Експертна оцінка
в Україні
Сертифікат
ISO 9001
Термін виконання
від 1-го дня
Вартість послуг

Питання і завдання по оцінці бізнесу і підприємства

Оцінка вартості бізнесу – це процес обчислення в грошовому вираженні його вартості з урахуванням майбутнього і реального доходу, який бізнес може приносити або приносить в конкретний часовий період і на певному ринку.

Розуміти, скільки коштує власний бізнес або виставлене на продаж підприємство, нагальна потреба будь-якого підприємця. Це обов’язкова частина процедури купівлі-продажу. Важливо також усвідомлювати, що оцінка майна – це той механізм, за допомогою якого функціонує весь ринок. Без інструменту оцінки ринкові відносини неможливі. Оціночний аналіз бізнесу потрібен як і при продажу активів, так і для ефективного управління, обгрунтування інвестицій, оцінки кредитоспроможності. Розглянемо основні аспекти даного процесу.

Оцінка бізнесу – визначення

Правила проведення оцінки встановлені федеральним законом. У ньому визначені норми даного процесу, дано поняття об’єкта і суб’єкта оцінки.

Суб’єктом закон називає професійних експертів-оцінювачів. Вони повинні володіти спеціальними знаннями і методикою проведення оцінки. Експерт проводить аналіз господарської діяльності фірми, її фінансового стану, виявляє тенденції і динаміку економічних процесів, формує висновки про стан суб’єкта економічної діяльності, перспективи її просування і положенні серед конкурентів на ринку.

Об’єктом оцінки в нашому випадку виступають підприємство або група компаній. В наші дні бізнес вже сам представляється як товар. Вклавши гроші в компанію, засновники розраховують виручити велику суму при її продажу.

Фактори, що впливають на оцінку вартості бізнесу

Оцінка бізнесу проводиться в ринкових умовах. Вона не зводиться до підрахунку сум, витрачених на освіту або придбання оцінюваної компанії. Оцінюється весь комплекс факторів, які фігурують на ринку:

  • фінансові та технологічні можливості бізнесу;
  • становище компанії серед конкурентів;
  • ризики, які вже є і можливі в майбутньому;
  • тимчасові чинники;
  • економічна обстановка, в якій ведеться бізнес.

Наприклад, ринкова вартість компанії змінюється з часом, за найкоротший період на неї можуть впливати різноманітні фактори, тому визначення конкретної дати оцінки бізнесу набуває важливого значення. Ціна фірми може швидко змінитися, і стати завтра вже інший. Звідси і необхідність в регулярному проведенні оцінки компанії.

При оцінці бізнесу обов’язково повинні враховуватися властиві ринкових відносин ризики. Тут потрібно знати, що вони бувають різних видів, і жодної інвестиції в умовах ринку не гарантоване їх повна відсутність.

Бізнес як об’єкт оцінки

У кожної компанії є матеріальна частина активів (нерухоме майно, техніка, матеріали), трудові, грошові та інформаційні ресурси. Всі вони підлягають оцінці, як інструмент отримання прибутку. Разом з тим істотну роль грають в конкурентній боротьбі нематеріальні активи: організаційні ресурси, технології, фірмові знаки, набір маркетингових прийомів.

Власник бізнесу має право продажу своєї справи, передачі його в заставу. У бізнесу сьогодні є всі властивості товару, він може стати предметом угоди, як і будь-який об’єкт купівлі-продажу. Відповідно, бізнес має певну корисністю, яку кожен споживач має право оцінити індивідуально. Зрозумілим є одне: чим більше його корисність, тим вище ціна бізнесу.

Головна характеристика корисності бізнесу – він повинен давати прибуток. Якщо покупець бачить цю можливість, бізнес-об’єкт перетворюється в товар. Набувач готовий понести витрати на його придбання, вкласти гроші у просування даного бізнес-проекту. Сукупність покупної ціни і корисності бізнесу і являють собою його ринкову ціну.

Особливості оцінки вартості бізнесу

Бізнес, компанія або фірма є товаром особливого роду. Головною відмінною рисою виділяють інвестиційний характер бізнесу. Грошові вклади в нього здійснюють з метою отримання прибутку в доступному для огляду майбутньому.

Інвестиції та доходи розділяє час, розмір прибутку існує тільки в прогнозах, тому в ціну компанії заздалегідь закладається ризик можливої невдачі. Якщо розрахунковий показник очікуваних доходів в заданий часовий відрізок не окуповує витрати на покупку і подальші вкладення, то такий бізнес не буде приваблювати покупця.

Сучасні підприємства мають різноманітну структуру. Крім матеріальних активів, які стоять реальних грошей (нерухомість, різного роду техніка, машинний парк), фірми мають у своєму розпорядженні активами нематеріальними. До них відносять партнерські зв’язки, торгові знаки, патенти на винаходи, робочу репутацію компанії (гудвіл). Існують майнові права і зобов’язання.

Кожна одиниця таких активів, також як і пасивів, має свою ціну. Відповідно, оцінювач має право приймати її при розрахунку ринкової вартості бізнесу. Такий підхід відрізняє розрахунок ринкової вартості від балансової, яка побудована на обліку тільки матеріальних засобів, залишаючи без уваги маркетингові характеристики бізнесу.

Матеріальні структурні частини підприємства можуть продаватися окремо, мати власну ціною. До таких належить, наприклад, нерухомість, машинний парк. Інтерес до покупки бізнесу у покупця може виникати в залежності як від стану справ всередині організації, так і від стану ринку, де вона функціонує. Правова сторона оцінки бізнесу регулюється державою. Збиткова компанія може позитивно сприйматися ринком через наявність у ній дорогого невловимого активу (бренду, іміджу).

Для чого потрібна оцінка вартості бізнесу

Метою оцінки є встановлення ринкової вартості бізнесу, яка показує індекс його стійкості і конкурентоспроможності. Оцінка затребувана в багатьох ситуаціях.

Існує таке поняття як обов’язкова оцінка майна. Застосовується законом перш за все до угод, в яких задіяні компанії, що знаходяться у власності держави і муніципалітетів. Це стосується, наприклад, передачі майна таких підприємств в оренду, оформлення в заставу та інших подібних операцій.

Розгляд судових суперечок про ціну компаній при їх націоналізації, вартості нерухомих об’єктів при кредитуванні вимагає незалежної оцінки. Без неї не обійтися, якщо суперечка виникла при виникненні претензій податкової служби за розміром бази оподаткування, при здійсненні процедур банкрутства або реструктуризації, розділі сімейних компаній при розлученнях, оцінці часткою загального бізнесу в випадках укладання шлюбних договорів. Правові акти містять більше 30 обставин, які вимагають обов’язкове проведення незалежної оцінки.

Сьогодні все частіше власники бізнесу і генеральних менеджерів компаній вдаються до оцінки для пошуку оптимальних шляхів управління бізнесом. З’ясування реальної вартості активів стає основою при формуванні та коригуванні бізнес-планів, проведенні точкової реорганізації бізнесу, вкладення коштів в обґрунтовані інвестпроекти, операціях з кредитування.

Оцінку проводять для:

  • розрахунку інвестиційного іміджу компанії;
  • створення програм з реструктурування;
  • підготовки підприємств до реорганізації через злиття і приєднання;
  • виявлення реальної ціни компанії, її часткою при здійсненні операцій відчуження.

Види вартості при оцінці бізнесу

Поряд з ринковою вартістю, для оцінки бізнесу застосовують інші види. Вибір робиться в зв’язку з метою оцінки, поставленої власником компанії при укладанні договору з оцінювачем про проведення оцінки.

ринкова

Найбільш актуальна при оцінці підприємств і їх компонентів. Офіційне формулювання зафіксована в законі про оціночну діяльність.

Ринкова вартість призів будуть найбільш вірогідною ціни при відчуженні об’єкта на відкритому конкурентному ринку. Мається на увазі, що сторони угоди надходять розумно, володіють докладною і достовірною інформацією про фінансовий стан предмета договору, а на суму угоди не впливають надзвичайні обставини.

інвестиційна

Сума капітальних вкладень інвестора, який чекає повністю повернути свої інвестиції і отримати прибуток на вкладений капітал.

Величина суб’єктивна, яка визначається в приватному порядку для конкретного інвестора. Дана вартість розглядається як найвища ціна, яку готовий заплатити вкладник за об’єкт, здатний принести влаштовує його плановану прибутковість.

Оцінка підтверджує або не підтверджує доцільність інвестування для замовника. Розрахунку грунтується на показниках:

  • ставка дохідності;
  • термін окупності.

Враховуються такі чинники, як імідж фірми, її статус на ринку, партнерські зв’язки, потенційні можливості.

Ліквідаційна вартість

Даний вид застосовується в ситуації, коли власник бізнесу здійснює вимушену продаж в короткі терміни.

Оцінювач повинен враховувати роль надзвичайних обставин, під тиском яких продавець змушений відчужувати об’єкт на неринкових умовах.

Поряд із зазначеними видами дозволено використовувати інші види, рекомендовані вітчизняним законодавством і міжнародними нормами оцінки. У наведеній нижче таблиці перераховані деякі з них.

види вартостіопис
ліквідаційнаОцінка бізнесу, відчужуваного на неринкових умовах, в терміни, значно менше середніх для подібних об’єктів
інвестиційнаОцінка визначається на підставі прибутковості бізнесу, згідно з уявленнями замовника про очікувану віддачу від інвестицій
інвентаризаційнаОцінка здійснюється з урахуванням зносу згідно з нормативною документацією для обчислення бази оподаткування компанії
відтворенняОбсяг витрат, витрачених на освіту компанії, аналогічної оцінюваної
заміщенняОбсяг витрат, витрачених для створення об’єкта, подібного оцінюваному
УтилізаційнаДорівнює ціні компонентів, з яких виготовлений об’єкт, плюс утилізаційні витрати

Важливо розуміти, що вартість і ціна – два різних поняття. Вони будуть рівноцінні лише в умовах ідеального ринку.

Ринкова вартість – це прогнозована ціна, побудована на спеціальних розрахунках. Ціна – це реальна сума, сплачена покупцем за компанію і прийнята продавцем. Вона здатна відхилятися в ту або іншу сторону від існуючих цін на регіональному ринку.

З моменту оплати, витрати на покупку бізнесу входять в рамки собівартості. Сюди ж відносять стартові витрати по організації роботи компанії.

Принципи оцінки бізнесу і підприємства

Алгоритм оцінки будується на базових принципах, вироблених теорією і практикою оціночної діяльності. Їх умовно поділяють на три групи:

  • виражають уявлення власника бізнесу;
  • характерні для виробничої власності;
  • пов’язані з зовнішнього ринкового середовища.

Для власника бізнесу основними виглядає принцип корисності. Чим більше користі для бізнесмена приносить підприємство, тим воно дорожче. На перший план тут виходить прибутковість активу.

При цьому керуються ще одним принципом – заміщення, який свідчить, що вартість не повинна перевищувати ціну, сплачену за подібне підприємство з такими ж показниками корисності.

До першої групи належить і принцип очікування, заснований на обчисленні майбутніх дохідних грошових потоків, які планується отримувати підприємцем від користування об’єктом і можливої надалі його продажу.

Друга група включає наступні принципи:

  • вкладу, заснованого на вимірюванні елементів бізнесу;
  • залишкової продуктивності, що передбачає оцінку земельної ділянки, як останнього з 4-х факторів виробництва (капітал, робоча сила, управління, земля). Наприклад, престижне місце розташування торгового закладу підвищить ціну бізнесу;
  • граничної продуктивності, яка полягає в тому, що приріст ресурсів буде давати надбавку в прибутковості, що перевищує витрати на їх впровадження, тільки до досягнення певного рубежу граничної продуктивності. Впроваджувані далі поліпшення вже не зможуть давати прибуток. Те ж саме стосується збільшення інвестицій в розвиток конкретного виду виробництва. На певному етапі воно перестане давати віддачу, а прибуток зупиниться в зростанні;
  • збалансованості (пропорційності). Даний принцип передбачає, що чим більше збалансовані ланки компанії, тим вище її ціна на ринку. Це стосується і відповідності розмірів фірми потреб ринку: занадто велике підприємство, потужності якого будуть простоювати, стає збитковим.

Принципи впливу зовнішнього середовища мають важливе значення. Провідне місце тут належить співвідношенню попиту і пропозиції. Їх рівновагу забезпечує стабільність цін і ринку. Якщо попит перевищує пропозицію, то ціни починають рости. У кризовий період попит падає, підприємці намагаються позбутися збиткового бізнесу, ціни опускаються нижче реальної ринкової вартості.

Згідно з іншим принципом – відповідності, підприємства, чия технічна і технологічна оснащеність, загальна корисність, будуть не відповідати ринковим вимогам, почнуть втрачати в ціні і виявляться в зоні збиткових.

Застосовуючи принцип конкуренції, при загостренні конкурентної боротьби оцінку прибутковості знижують безпосередньо або збільшують величину ризику.

Принцип найкращого використання застосовується в оцінці бізнесу при реструктуризації, прийняття рішення щодо інвестування, розробки стратегічних планів. Він затребуваний, коли необхідно знайти альтернативний варіант більш рентабельного використання можливостей бізнесу.

Підходи і методи оцінки бізнесу

В оцінці бізнесу використовують три класичні підходи до оцінки. Вони відрізняються своїми методами розрахунків і кожен по-своєму підкреслює певні властивості оцінюваних компаній.

При дохідному підході основним фактором, що визначає величину вартості бізнесу, розглядається дохід, який бізнес може приносити.

Даний підхід передбачає застосування методу дисконтованого грошового потоку і методу капіталізації доходу. З їх допомогою оцінювачі визначають обсяги очікуваних доходів від бізнесу.

В основу витратного підходу покладено обчислення витрат, спрямованих на відновлення або заміщення всіх частин оцінюваного бізнесу з коригуванням на знос. Розрахунки проводяться із застосуванням методів чистих активів і розрахунку ліквідаційної вартості.

Порівняльний підхід сьогодні найбільш використовуваний. Він передбачає підбір аналогічних бізнес-об’єктів, визначення загальних параметрів компаній, умов коригування одержуваної інформації.

Далі оцінюється фірму порівнюють з аналогами і після декількох порівнянь, виводять її передбачувану ціну. Даний спосіб ефективний на розвинених ринках, де є великий вибір аналогів. Цей фактор є запорукою визначення ціни, найбільш близькою до реальної.

В умовах ідеального ринку все розглянуті нами підходи повинні дати однаковий результат. Однак на практиці оцінка бізнесу нерідко призводить до отримання сильно відрізняються величин.

Етапи здійснення оцінки бізнесу і підприємства

  • Визначення мети оцінки і розробка плану проведення оцінки. На даному етапі перевіряють правовий статус компанії, узгоджують дату і мету здійснення оцінки, фіксують вибір виду вартості. Підписується договір між оцінювачем і замовником.
  • Збір та обробка документації, вивчення необхідної інформації. У компанії виробляється вибірка первинних матеріалів. Поряд з цим підбирається зовнішня інформація про стан галузевого ринку, конкурентів і т.п. Зібрані документи вивчаються.
  • Вибір і використання підходів оцінки. За ситуації вибирається один базовий і два для коригування. Вибір письмово обґрунтовується.
  • Здійснення розрахунків на підставі обраних підходів і методів.
  • Узгодження результатів і підготовка підсумкового висновку.
  • Складання звіту про результати оцінки. Він повинен містити інформацію про використані стандартах. Результати оцінки бізнесу вказуються за всіма підходам, які застосовував оцінювач. У тексті звіту присутні посилання на джерела інформації, копії матеріалів і роздруківок, які використовуються в звіті, що дозволяють робити висновки про джерело отримання відповідної інформації і датою її підготовки.