КиївКиївм.Ірпінь Пн - Сб 10:00-18:00 (068) 122-11-22 Пн - Сб 10:00-18:00 (068) 122-11-22
agrinchyk@gmail.com
Експертна оцінка
в Україні
Сертифікат
ISO 9001
Термін виконання
від 1-го дня
Вартість послуг

Проведення опитувань з використанням поліграфу

Розглядаючи проблему детекції брехні із застосуванням психофізіологічних методів, не можна уникнути розгляду питання законності дій і правову підтримку як спеціаліста-поліграфолога, і особи, що проходить цю перевірку.

Проведення опитувань із використанням поліграфа (детектора брехні).

По-перше, слід знати, що психофізіологічне дослідження із застосуванням поліграфа (названого детектором брехні) проводиться лише за згодою обстежуваної особи. Ця вимога гарантує як права обстежуваного, і ефективність самої перевірки.

По-друге, згода особи обов’язково має бути закріплена відповідним документом, який гарантує безпеку спеціаліста-поліграфолога, у разі пред’явлення до нього претензій надалі.

По-третє, у ході проведення психофізіологічного дослідження під час надання послуги поліграфа необхідно суворо дотримуватися певних і правил, які гарантують дотримання правий і законних інтересів всіх сторін.

По-четверте, слід пам’ятати, що є категорії осіб, щодо яких проведення поліграфних перевірок є недоцільним:

 • Особи з сильним фізичним чи психічним виснаженням;
 • Особи, які страждають на психічні розлади (психопатії, шизофренія тощо);
 • Розумовою відсталістю;
 • З загостренням захворювань, пов’язаних із серйозним порушенням діяльності серцево-судинної або дихальної систем, наявність сильних непереборних болів (особливо серцевого походження), кашлю, чхання;
 • Особи, які страждають на епілепсію в анамнезі;
 • Нещодавно (найближчий годинник) застосовували сильнодіючі лікарські засоби заспокійливого характеру;
 • страждають наркоманією і алкоголізмом у гострій фазі;
 • Вагітність (особливо її друга половина) також є обмеженням для проведення перевірки на детекторі брехні;
 • Належність до правоохоронних органів та силових структур без належного на те розпорядження (наказу) керівництва таких осіб;
 • Особи від 14 до 18 років тестуються лише у присутності піклувальників;
 • Не тестуються особи до 14 років (з різних причин, у тому числі етичних та фізіологічних);

По-п’яте, слід пам’ятати, що особа, що тестується, у будь-який момент може перервати тестування і відмовитися від його проведення. Проте причина відмови має бути належним чином оцінена замовником.

По-шосте, поліграфолог не може з’ясовувати із застосуванням детектора брехні інформацію про політичні, релігійні переконання та приватне життя обстежуваного.

По-сьоме, після того, як проведена перевірка на поліграфі, протягом двох-трьох днів, співробітники нашої компанії підготують офіційний висновок з проведеної перевірки, в якому будуть відображені відповіді на всі запитання, що цікавлять замовника.

В окрему групу слід виділити замовників-роботодавців, які бажають провести перевірку працівників на детекторі брехні. Слід пам’ятати, що у розділі трудового кодексу, у якій пояснюється поняття персональних даних працівника як інформації, необхідної роботодавцю у зв’язку з трудовими відносинами, що саме виникають, а саме вказується на те, що працівник захищений від неправомірного використання персональних даних роботодавцем. Це стосується і відомостей, які отримані за допомогою поліграфа. Крім цього, тк надає право роботодавцю збирати персональні дані працівника – інформацію, що стосується конкретного працівника і необхідну роботодавцю у зв’язку з трудовими відносинами. У цьому розділі вводиться поняття персональних даних працівника, дається визначення процедур обробки даних: «Персональні дані працівника – інформація, необхідна роботодавцю у зв’язку з трудовими відносинами і що стосується конкретного працівника». Сюди можна віднести і дані, одержувані із застосуванням поліграфа.

Отримання персональних даних працівника, як це випливає із статей тк, здійснюється від нього самого, і необхідно роботодавцю для вирішення питань про «…працевлаштування, … просування по службі, забезпечення особистої безпеки працівників, … забезпечення безпеки майна» . Таким чином, Закон не тільки не забороняє проведення поліграфних перевірок щодо працівників компанії та кандидатів на роботу, а й дає роботодавцю на це право.

Однак нагадаємо ще раз правові аспекти поліграфа: проведення перевірки на поліграфі/детекторі брехні, є добровільним заходом і примус до нього неприпустимо.

Також слід пам’ятати, що діяльність поліграфолога нині ліцензується і правове застосування поліграфа не заборонено чинним законодавством.