КиївКиївм.Ірпінь Пн - Сб 10:00-18:00 (068) 122-11-22 Пн - Сб 10:00-18:00 (068) 122-11-22
agrinchyk@gmail.com
Експертна оцінка
в Україні
Сертифікат
ISO 9001
Термін виконання
від 1-го дня
Вартість послуг

Проведення товарознавчої експертизи, її види, завдання та об’єкти

Товарознавство та експертиза товарів

Експертизу можна охарактеризувати, як дослідження фахівця в певній сфері, яка закінчується складанням спеціального документа – експертного висновку. Існують різні види експертиз: медична, екологічна, будівельна, товарознавча і т. Д. Багато хто чув поняття «товарознавство і експертиза якості споживчих товарів» – що це?

Визначення товарознавчої експертизи

Товарознавча експертиза – це експертна діяльність, яка спрямована на виявлення певних характеристик того чи іншого товару, характеристику споживчої вартості товару, виявлення якості, наявності недоліків, причин їх виникнення, визначення ступеня зносу і т.д.

Пізнання експерта в області товарознавства

Експерт, який проводить товарознавчу експертизу, повинен володіти певним переліком знань, а також мати відповідний досвід. Законодавство не передбачає будь-яких вимог до експертів. Важливо тільки наявність відповідної кваліфікації і досвіду роботи.

Але в основному проведення експертиз довіряють спеціалізованим компаніям, співробітники яких мають високий рівень кваліфікації і багаторічний досвід оціночної роботи. При цьому існують як державні, так і недержавні установи.

Чим регулюється товарна експертиза на законодавчому рівні

Експертна діяльність регулюється законом. Також є законодавчі акти, що регулюють проведення різних видів експертиз (наприклад, закон, що регулює проведення екологічної експертизи).

Окремі норми загального характеру, що регулюють проведення судових експертиз є в процесуальному законодавстві (наприклад, в Цивільно-процесуальному кодексі).

Види товарознавчої експертизи

Існують різні види товарознавчої експертизи. Давайте обговоримо кожен з них окремо.

Продовольчих і непродовольчих товарів

Експертиза продовольчих і непродовольчих товарів проводиться в основному тих випадках, коли між покупцем і постачальником виникла суперечка щодо якості товару.

Експертизу призначають за рішенням суду, або до експертів звертається одна зі сторін спору.

В основному експертизі підлягатимуть непродовольчі товари, а продовольчі товари стають об’єктом експертизи тільки в тих випадках, коли продається набір продуктів.

Автотоварознавча

Об’єктом автотоварознавчої експертизи є транспортні засоби. Даний вид експертизи в основному проводиться з метою визначення ринкової або ліквідної вартості автомобіля. Також до даної експертизи вдаються при ДТП: в цьому випадку визначається розмір заподіяної шкоди.

Споживчих товарів

Експертиза споживчих товарів проводиться з метою визначення якості споживчих товарів, які представлені на ринку.

В основному до даного виду експертизи вдаються в тих випадках, коли виникає суперечка між продавцем і споживачем. При цьому проведення експертизи можливо як на підставі рішення суду, так і на прохання однієї зі сторін спору.

Меблева

Меблі – предмет тривалого використання, але на практиці дуже часто бувають випадки, коли куплена недавно меблі просто розвалюється. Саме в подібних випадках проводиться меблева експертиза, основна мета якої – виявлення якості продукції та з’ясуванні причин втрати даного якості: чи виникли дефекти меблів через неправильне використання або через погану якість.

Експертиза текстильних товарів

До текстильної продукції можна віднести ковдри, подушки, постільна білизна, килими і т.д. Даний вид експертизи проводиться в основному з метою виявлення якісних характеристик текстильного товару, а також з метою визначення їх відповідності з діючими стандартами і вимогами.

Інші

Крім вищевказаних існують також інші види товарознавчої експертизи. Дуже часто об’єктом даної експертизи стають хутряні вироби, коштовності, обладнання, вікна та двері, ікони та інші предмети релігійного культу і т.д.

Цілі товарознавчої експертизи

Товарознавча експертиза має певні цілі. Серед таких можна згадати наступні:

 • визначення виду дефектів і можливості їх усунення;
 • визначення причин погіршення або втрати споживчих якостей товару;
 • встановлення прісущності товару до конкретної групи;
 • встановлення факту відповідності або невідповідності характеристик товару зазначеним у супровідній документації визначень;
 • здійснення перевірки дотримання вимог всіх нормативів і стандартів;
 • визначення ринкової або ліквідної вартості товару і т.д.

Завдання товарної експертизи

Крім вищевказаних цілей експертиза має також певні завдання. У списку завдань товарознавчої експертизи можна вказати:

 • визначення якісних змін товару і причин виникнення подібних змін;
 • встановлення способу виробництва товару (чи є товар саморобним або зробленим на фабриці);
 • визначення реальної вартості товару з урахуванням його зносу;
 • встановлення відповідності упаковки і транспортування, а також умов зберігання товару і т.д.

Об’єкти товароведной експертизи

Про об’єкт товарознавчої експертизи можна судити, виходячи з видів даної експертизи. По суті, об’єктом даної експертизи можуть бути всі споживчі товари. А предметом даної експертизи виступають характеристики споживчих товарів.
Як об’єкт товарознавчої експертизи можуть виступати:

 • продовольчі та непродовольчі товари;
 • меблі;
 • вікна та двері;
 • транспорті засоби;
 • текстиль;
 • ювелірні вироби і т.д.

Методи дослідження товарознавчої експертизи

При проведенні експертизи застосовуються різні методи. Використання того чи іншого виду методу багато в чому пов’язане з об’єктом дослідження. Особливістю даної експертизи є те, що її об’єктом можуть бути як безпосередньо представлені для дослідження товари, так і матеріали судових справ, в яких є певна інформація про об’єкт дослідження.

З огляду на цю особливість товарознавчої експертизи, поділяють дві групи методів, які застосовуються при дослідженні.

Перша група методів використовується в тих випадках, коли товар безпосередньо представлений експерту для вивчення. До цієї групи можна віднести наступні методи дослідження:

 • виявлення подібності об’єкта дослідження з порівняльним зразком;
 • виявлення подібності товару з характеристиками, представленими в каталогах, супровідних документах, а також в нормативних актах;
 • реєстраційний метод, за допомогою якого визначаються показники якості товару;
 • розрахунковий та експериментальні методи і т.д.

Якщо товар не був представлений експерту для дослідження, то в цьому випадку він вивчає лише документи, в яких представлений даний товар. При цьому можливо випадки, коли інформація може бути перекручена. Спеціальність експерта вимагає особливого підходу до досліджуваної документації. Саме тому в подібних випадках експерт лише визначає відповідність транспортування, зберігання, упаковку товару вимоги стандартів і нормативів.

Призначення експертизи

Необхідність проведення товарознавчої експертизи може виникнути в самих різних ситуаціях. Іноді до експертів звертаються за відсутності судового спору, але в основному експертиза призначається під час судового розгляду. А хто призначає експертизу?

Хто призначає проведення товарознавчої експертизи

Експертизу може призначити як приватна особа, так і суд. Якщо до експерта звернулося фізична або юридична особа, то в цьому випадку між експертом і замовником укладається відповідний цивільно-правовий договір, на підставі якого проводиться експертиза. Експертний висновок, отримане на підставі проведення дослідницької діяльності, є висновком незалежного експерта, який в подальшому може бути використано в суді як доказ.

Товарознавчу експертизу може призначити також суд. У цьому випадку проводиться судова експертиза. Експерт – спеціальний суб’єкт судочинства. Дослідження об’єкта проводиться на підставі рішення суду. При цьому суд може призначити експертизу як на власний розсуд, так і на прохання однієї зі сторін спору.

Зразок повідомлення

Якщо експертиза призначається під час судового розгляду, суд приймає відповідну постанову. У тексті постанови вказується інформація про суд, який призначив експертизу, про сторони судового розгляду, а також про експерта, який повинен провести експертизу. У тексті постанови також вказуються факти, по щодо яких була призначена експертиза, питання, на які експерт повинен відповісти, а також терміни проведення експертизи.

Крім того експерту направляється спеціальне повідомлення, в якому вказується про можливість притягнення його до кримінальної відповідальності за складання неправильного або помилкового експертного висновку, адже професія експерта вимагає особливих знань і досвіду. Зразок повідомлення у всіх судів практично той самий. Експерт повинен письмово підтвердити про те, що його повідомили про можливість притягнення до кримінальної відповідальності.

Порядок процедури дослідження товарів

Експертиза, як правило, проводиться в спеціалізованих організаціях, в яких працюють фахівці, які закінчили коледж і мають певний досвід роботи. А ким працювати, якщо не експертом, коли вчишся за фахом «Товарознавство».

Методи і способи проведення дослідження експерт вибирає самостійно, виходячи з особливостей об’єкта дослідження і з огляду на поставлені перед ним питання.

Законодавство дає можливість сторонам спору брати участь в експертизі, якщо, звичайно, їх присутність не завадить дослідницької діяльності експерта і не вплине на його висновок. Вони також можуть задавати свої питання експерту. При необхідності суд може викликати експерта на судове засідання з метою роз’яснення виданого ним висновку.

Підсумки товарної експертизи

Підсумком товарознавчої експертизи є експертний висновок, який видається в письмовій формі і підписується експертом. Це – документ, який може бути використаний як доказ у ході судового розгляду. Даний документ дуже нагадує звіт по практиці.

Відповідно до чинного законодавства сторони судового розгляду можуть зажадати проведення повторної або додаткової експертизи. У цьому випадку складається інше експертний висновок.

Терміни та вартість проведення експертизи

Якщо експертиза була призначена судом, то вона проводиться протягом терміну, передбаченого в судовій ухвалі. Якщо ж експертиза здійснюється на підставі договору, то терміни її проведення обумовлюються сторонами. При цьому термін проведення експертизи багато в чому залежить від об’єкта дослідження і від переліку поставлених перед експертом питань.

Що ж стосується вартості товарознавчої експертизи, то вона, а також зарплата експерта, залежать від складності проведених дослідних робіт. При цьому якщо експертиза була призначена в ході судового розгляду, то її вартість вважається судовим витратою і оплачується стороною, яка програла процес.

Наша організація проводить товарознавчу експертизу. Ми проводимо безкоштовну консультацію по телефону, або можете написати на нашу пошту, допоможемо дізнатися вартість експертизи конкретного товару, а також замовити проведення експертизи продукції в нашому центрі.

Товарознавча експертиза (дослідження) в судовому порядку за ухвалою суду, за постановою слідчих органів і внутрішніх справ. У досудовому порядку за договором між замовником і нашою організацією.

При виробництві товарознавчої експертизи (дослідження) нами залучаються лабораторії, де проводяться додаткові дослідження.