Товарознавство та експертиза товарів
Експертизу можна охарактеризувати, як дослідження фахівця в певній сфері, яка закінчується складанням спеціального документа – експертного висновку. Існують різні види експертиз: медична, екологічна, будівельна, товарознавча і т. Д. Багато хто чув поняття «товарознавство і експертиза якості споживчих товарів» – що це?
Визначення товарознавчої експертизи
Товарознавча експертиза – це експертна діяльність, яка спрямована на виявлення певних характеристик того чи іншого товару, характеристику споживчої вартості товару, виявлення якості, наявності недоліків, причин їх виникнення, визначення ступеня зносу і т.д.
Пізнання експерта в області товарознавства
Експерт, який проводить товарознавчу експертизу, повинен володіти певним переліком знань, а також мати відповідний досвід. Законодавство не передбачає будь-яких вимог до експертів. Важливо тільки наявність відповідної кваліфікації і досвіду роботи.
Але в основному проведення експертиз довіряють спеціалізованим компаніям, співробітники яких мають високий рівень кваліфікації і багаторічний досвід оціночної роботи. При цьому існують як державні, так і недержавні установи.
Чим регулюється товарна експертиза на законодавчому рівні
Експертна діяльність регулюється законом. Також є законодавчі акти, що регулюють проведення різних видів експертиз (наприклад, закон, що регулює проведення екологічної експертизи).
Окремі норми загального характеру, що регулюють проведення судових експертиз є в процесуальному законодавстві (наприклад, в Цивільно-процесуальному кодексі).
Види товарознавчої експертизи
Існують різні види товарознавчої експертизи. Давайте обговоримо кожен з них окремо.
Продовольчих і непродовольчих товарів
Експертиза продовольчих і непродовольчих товарів проводиться в основному тих випадках, коли між покупцем і постачальником виникла суперечка щодо якості товару.
Експертизу призначають за рішенням суду, або до експертів звертається одна зі сторін спору.
В основному експертизі підлягатимуть непродовольчі товари, а продовольчі товари стають об’єктом експертизи тільки в тих випадках, коли продається набір продуктів.
Автотоварознавча
Об’єктом автотоварознавчої експертизи є транспортні засоби. Даний вид експертизи в основному проводиться з метою визначення ринкової або ліквідної вартості автомобіля. Також до даної експертизи вдаються при ДТП: в цьому випадку визначається розмір заподіяної шкоди.
Споживчих товарів
Експертиза споживчих товарів проводиться з метою визначення якості споживчих товарів, які представлені на ринку.
В основному до даного виду експертизи вдаються в тих випадках, коли виникає суперечка між продавцем і споживачем. При цьому проведення експертизи можливо як на підставі рішення суду, так і на прохання однієї зі сторін спору.
Меблева
Меблі – предмет тривалого використання, але на практиці дуже часто бувають випадки, коли куплена недавно меблі просто розвалюється. Саме в подібних випадках проводиться меблева експертиза, основна мета якої – виявлення якості продукції та з’ясуванні причин втрати даного якості: чи виникли дефекти меблів через неправильне використання або через погану якість.
Експертиза текстильних товарів
До текстильної продукції можна віднести ковдри, подушки, постільна білизна, килими і т.д. Даний вид експертизи проводиться в основному з метою виявлення якісних характеристик текстильного товару, а також з метою визначення їх відповідності з діючими стандартами і вимогами.
Інші
Крім вищевказаних існують також інші види товарознавчої експертизи. Дуже часто об’єктом даної експертизи стають хутряні вироби, коштовності, обладнання, вікна та двері, ікони та інші предмети релігійного культу і т.д.
Цілі товарознавчої експертизи
Товарознавча експертиза має певні цілі. Серед таких можна згадати наступні:
- визначення виду дефектів і можливості їх усунення;
- визначення причин погіршення або втрати споживчих якостей товару;
- встановлення прісущності товару до конкретної групи;
- встановлення факту відповідності або невідповідності характеристик товару зазначеним у супровідній документації визначень;
- здійснення перевірки дотримання вимог всіх нормативів і стандартів;
- визначення ринкової або ліквідної вартості товару і т.д.
Завдання товарної експертизи
Крім вищевказаних цілей експертиза має також певні завдання. У списку завдань товарознавчої експертизи можна вказати:
- визначення якісних змін товару і причин виникнення подібних змін;
- встановлення способу виробництва товару (чи є товар саморобним або зробленим на фабриці);
- визначення реальної вартості товару з урахуванням його зносу;
- встановлення відповідності упаковки і транспортування, а також умов зберігання товару і т.д.
Об’єкти товароведной експертизи
Про об’єкт товарознавчої експертизи можна судити, виходячи з видів даної експертизи. По суті, об’єктом даної експертизи можуть бути всі споживчі товари. А предметом даної експертизи виступають характеристики споживчих товарів.
Як об’єкт товарознавчої експертизи можуть виступати:
- продовольчі та непродовольчі товари;
- меблі;
- вікна та двері;
- транспорті засоби;
- текстиль;
- ювелірні вироби і т.д.
Методи дослідження товарознавчої експертизи
При проведенні експертизи застосовуються різні методи. Використання того чи іншого виду методу багато в чому пов’язане з об’єктом дослідження. Особливістю даної експертизи є те, що її об’єктом можуть бути як безпосередньо представлені для дослідження товари, так і матеріали судових справ, в яких є певна інформація про об’єкт дослідження.
З огляду на цю особливість товарознавчої експертизи, поділяють дві групи методів, які застосовуються при дослідженні.
Перша група методів використовується в тих випадках, коли товар безпосередньо представлений експерту для вивчення. До цієї групи можна віднести наступні методи дослідження:
- виявлення подібності об’єкта дослідження з порівняльним зразком;
- виявлення подібності товару з характеристиками, представленими в каталогах, супровідних документах, а також в нормативних актах;
- реєстраційний метод, за допомогою якого визначаються показники якості товару;
- розрахунковий та експериментальні методи і т.д.
Якщо товар не був представлений експерту для дослідження, то в цьому випадку він вивчає лише документи, в яких представлений даний товар. При цьому можливо випадки, коли інформація може бути перекручена. Спеціальність експерта вимагає особливого підходу до досліджуваної документації. Саме тому в подібних випадках експерт лише визначає відповідність транспортування, зберігання, упаковку товару вимоги стандартів і нормативів.
Призначення експертизи
Необхідність проведення товарознавчої експертизи може виникнути в самих різних ситуаціях. Іноді до експертів звертаються за відсутності судового спору, але в основному експертиза призначається під час судового розгляду. А хто призначає експертизу?
Хто призначає проведення товарознавчої експертизи
Експертизу може призначити як приватна особа, так і суд. Якщо до експерта звернулося фізична або юридична особа, то в цьому випадку між експертом і замовником укладається відповідний цивільно-правовий договір, на підставі якого проводиться експертиза. Експертний висновок, отримане на підставі проведення дослідницької діяльності, є висновком незалежного експерта, який в подальшому може бути використано в суді як доказ.
Товарознавчу експертизу може призначити також суд. У цьому випадку проводиться судова експертиза. Експерт – спеціальний суб’єкт судочинства. Дослідження об’єкта проводиться на підставі рішення суду. При цьому суд може призначити експертизу як на власний розсуд, так і на прохання однієї зі сторін спору.
Зразок повідомлення
Якщо експертиза призначається під час судового розгляду, суд приймає відповідну постанову. У тексті постанови вказується інформація про суд, який призначив експертизу, про сторони судового розгляду, а також про експерта, який повинен провести експертизу. У тексті постанови також вказуються факти, по щодо яких була призначена експертиза, питання, на які експерт повинен відповісти, а також терміни проведення експертизи.
Крім того експерту направляється спеціальне повідомлення, в якому вказується про можливість притягнення його до кримінальної відповідальності за складання неправильного або помилкового експертного висновку, адже професія експерта вимагає особливих знань і досвіду. Зразок повідомлення у всіх судів практично той самий. Експерт повинен письмово підтвердити про те, що його повідомили про можливість притягнення до кримінальної відповідальності.
Порядок процедури дослідження товарів
Експертиза, як правило, проводиться в спеціалізованих організаціях, в яких працюють фахівці, які закінчили коледж і мають певний досвід роботи. А ким працювати, якщо не експертом, коли вчишся за фахом «Товарознавство».
Методи і способи проведення дослідження експерт вибирає самостійно, виходячи з особливостей об’єкта дослідження і з огляду на поставлені перед ним питання.
Законодавство дає можливість сторонам спору брати участь в експертизі, якщо, звичайно, їх присутність не завадить дослідницької діяльності експерта і не вплине на його висновок. Вони також можуть задавати свої питання експерту. При необхідності суд може викликати експерта на судове засідання з метою роз’яснення виданого ним висновку.
Підсумки товарної експертизи
Підсумком товарознавчої експертизи є експертний висновок, який видається в письмовій формі і підписується експертом. Це – документ, який може бути використаний як доказ у ході судового розгляду. Даний документ дуже нагадує звіт по практиці.
Відповідно до чинного законодавства сторони судового розгляду можуть зажадати проведення повторної або додаткової експертизи. У цьому випадку складається інше експертний висновок.
Терміни та вартість проведення експертизи
Якщо експертиза була призначена судом, то вона проводиться протягом терміну, передбаченого в судовій ухвалі. Якщо ж експертиза здійснюється на підставі договору, то терміни її проведення обумовлюються сторонами. При цьому термін проведення експертизи багато в чому залежить від об’єкта дослідження і від переліку поставлених перед експертом питань.
Що ж стосується вартості товарознавчої експертизи, то вона, а також зарплата експерта, залежать від складності проведених дослідних робіт. При цьому якщо експертиза була призначена в ході судового розгляду, то її вартість вважається судовим витратою і оплачується стороною, яка програла процес.
Наша організація проводить товарознавчу експертизу. Ми проводимо безкоштовну консультацію по телефону, або можете написати на нашу пошту, допоможемо дізнатися вартість експертизи конкретного товару, а також замовити проведення експертизи продукції в нашому центрі.
Товарознавча експертиза (дослідження) в судовому порядку за ухвалою суду, за постановою слідчих органів і внутрішніх справ. У досудовому порядку за договором між замовником і нашою організацією.
При виробництві товарознавчої експертизи (дослідження) нами залучаються лабораторії, де проводяться додаткові дослідження.