КиївКиївм.Ірпінь Пн - Сб 10:00-18:00 (068) 122-11-22 Пн - Сб 10:00-18:00 (068) 122-11-22
agrinchyk@gmail.com
Експертна оцінка
в Україні
Сертифікат
ISO 9001
Термін виконання
від 1-го дня
Вартість послуг

Чи можна обдурити поліграф

Ваш співрозмовник каже правду чи бреше? Іноді від відповіді це питання залежить дуже багато. Отримати його не завжди просто, особливо якщо візаві добре володіє собою або є патологічним брехуном і сам вірить у власні легенди. Визначити, де правда, а де брехня, допоможе психофізіологічне дослідження із застосуванням поліграфа.

Чи можна обдурити поліграф

Ваш співрозмовник каже правду чи бреше? Іноді від відповіді це питання залежить дуже багато. Отримати його не завжди просто, особливо якщо візаві добре володіє собою або є патологічним брехуном і сам вірить у власні легенди. Визначити, де правда, а де брехня, допоможе психофізіологічне дослідження із застосуванням поліграфа.

Подібні «випробування» останнім часом проводяться часто, причому не лише з метою розслідування злочинів, а й за інших некримінальних обставин. Прикладів використання детектора брехні можна навести скільки завгодно: найм домашнього персоналу, прийом претендентів на роботу у великі компанії та силові відомства, перевірка чоловіка чи дружини, підозрюваних у підступній зраді, або дитину, чия поведінка навіює думку про застосування заборонених речовин, і так далі.

Сьогодні Інтернет рясніє порадами, як витримати перевірку на детекторі брехні і вийти сухим із води. Вважається, що можна збити детектор брехні з пантелику за допомогою хімічних препаратів та різних психометодик. Давайте розберемося де міф, а де реальність.

Легенда перша: штучне зниження чутливості рецепторів

Усі методи зниження чутливості рецепторів можна умовно поділити на дві групи.

Хімічні способи. До них належать вживання певної дози алкоголю. Інший варіант хімічного притуплення чутливості – застосування лікарських засобів. Вважається, що перевірка на детекторі брехні не здатна дати адекватні результати, якщо за годину до тестування випробуваний прийняв спеціальний препарат, що знижує тиск і пригнічує вироблення адреналіну.

Нехімічні способи. До таких способів притуплення природних реакцій організму належить доведення себе до останньої втоми. Дехто вважає, що кілька ночей без сну та важкі фізичні навантаження допоможуть обдурити поліграф.

Легенда друга: придушення емоцій

Деконцентрація. Цей спосіб передбачає повне розслаблення та розсіяність при відповідях на каверзні питання.

Надконцентрація на сторонньому об’єкті. Можна слухати стукіт власного серця, рахувати вдихи-видихи, цитувати в умі таблицю множення – не має значення. Важливо, щоб предмет концентрації лежав далеко від площини запитань.

Легенда третя: створення хибних реакцій

Одним із найвідоміших способів створення хибних реакцій при проходженні психофізіологічного дослідження із застосуванням поліграфа є горезвісна «кнопка в черевику». Суть цього методу полягає в тому, що при больових відчуттях виникають відповідні реакції, які, на думку, допоможуть обдурити детектор брехні. Випробуваний заздалегідь кладе кнопку в черевик і періодично натискає на неї, викликаючи болючі відчуття.

Думка експертів:

Всі перераховані вище способи обману детектора брехні не є ефективними. Практикуючі психологи сходяться на одному: несвідомі реакції людської психіки неможливо контролювати. Вони обов’язково з’являться і будуть зафіксовані датчиками поліграфа. А якщо фахівець, що проводить випробування, помітить, що Ви намагаєтеся якимось чином змінити власні реакції, це буде свідчити явно не на Вашу користь.