Поліграф – це технічний пристрій, який визначає реакцію людини на озвучені питання. Крім артеріального тиску, частоти пульсу та зміни дихання, за його допомогою вимірюється електричний опір шкіри, адже вона вважається ідеальним діелектриком.
Протипоказання щодо перевірки на поліграфі (детекторі брехні)
Вік. На детекторі брехні не перевіряються особи, яким не виповнилося 14 років. Підлітки віком 14–16 років можуть бути опитані лише з письмового дозволу батьків або інших законних представників та за обов’язкової участі психолога чи педагога. Для тестування неповнолітніх від 16 до 18 років потрібна письмова згода, але присутність педагога чи психолога необов’язково.
Захворювання. Існують обмеження для осіб, які мають гостру серцево-судинну недостатність, психічні розлади або розумову відсталість, гіпертонічні кризи, а також ураження ЦНС різного характеру. Не допускається психофізіологічне дослідження осіб, які перенесли менше ніж півроку тому інсульт, інфаркт або серйозні хірургічні втручання. За наявності вірусних чи гострих інфекційних захворювань, а також у разі загострення хронічних захворювань проходження поліграфу заборонено.
Стан. Не можна опитувати за допомогою детектора брехні жінок під час ІІ та ІІІ триместру вагітності або з яскраво вираженим токсикозом, а також осіб, які перебувають у стані наркотичного, алкогольного сп’яніння або під впливом сильнодіючих лікарських препаратів. Люди з вираженими больовими синдромами, нападами кашлю, епілепсією, бронхіальною астмою, нежитьм теж не перевіряються. Психічне або фізичне виснаження та втома опитуваного також є неприпустимим під час проходження поліграфу.
Правило поведінки за наявності протипоказань
Особа, яка заявила про наявність у себе перелічених протипоказань, має взяти довідку у спеціалізованому медичному закладі, що підтверджує захворювання. Цей документ надається ініціатору дослідження, який особисто вирішує питання про доцільність перевірки на детекторі брехні за даних обставин.
Особливості перевірки на поліграфі
В окремих випадках поліграфолог може сам відмовитися від проведення тестування на підставі підозр про можливість виникнення у особи, що перевіряється, нападу захворювання під час самого експерименту або після нього. Якщо ж об’єкт дослідження приймає рішення про проведення перевірки на детекторі брехні, він зобов’язаний зробити копію довідки і особисто написати розпорядження про тестування. Таким чином, випробуваний знімає зі спеціаліста відповідальність за можливу появу у себе нападу захворювання, який може спричинити тяжкі наслідки для здоров’я.
Крім того, поліграф не можна застосовувати, якщо фахівець, який проводить експеримент, залежить від людини, яку тестують (наприклад, за обов’язком служби), є родичем особи, що перевіряється, або зацікавлений у певному результаті перевірки.