Також Ви можете отримати у нас безкоштовну консультацію щодо оцінки квартири за тел. (097) 323-85-85
У сьогоднішніх умовах на ринку нерухомості продати свою квартиру є непростим завданням: кількість пропозицій значно перевищує рівень попиту, а банки та будівельні фірми пропонують вигідні умови на новий фонд. Однак не треба впадати у відчай, на кожну квартиру є свій покупець, але щоб його знайти, потрібно серйозно підготуватися до продажу. У цьому матеріалі ми розповімо вам про кілька важливих речей, з яких варто розпочати цей процес.
Перше і, напевно, найголовніше питання, з яким слід визначитися людям, які збираються продавати свою квартиру: чи варто звертатися за допомогою до спеціальних агентств, чи спробувати все зробити самому? У першому випадку продажем вашої квартири займуться професіонали, які досконально знають всі підводні камені та необхідні дії, проте це буде коштувати чималої суми. У середньому при продажу нерухомості на вторинному ринку агентства беруть комісію в 3-10% від ціни. Крім того, навіть якщо ви вирішили довіритись професіоналам, то не потрібно думати, що все пройде без вас. Дуже важливо контролювати роботу агентства – цікавитись тим, де вони розміщують оголошення та особисто його переглядати, щоб оцінити його на тлі інших пропозицій.
Але, навіть якщо ви вирішили розраховувати тільки на свої сили, на початковому етапі допомога спеціаліста все-таки не завадить, наприклад, щодо оцінки вартості квартири. При самостійному визначенні ціни, ви перегляньте всі пропозиції у вашому районі та спробуєте виставити ціну адекватну та конкурентоспроможну їм. Але брати ціну «з повітря» не завжди буває виправдано. Як ми вже сказали, якщо квартира продається за допомогою агентства, то певний відсоток від ціни цієї квартири складає плата з їхньої послуги, до того ж ніхто не скасовував таке поняття, як торг. Сьогодні в середньому він сягає 10-15% відсотків від вартості, причому цей параметр розподілений не рівномірно – маленькі однокімнатні квартири найчастіше продаються взагалі без торгу, а на великі трикімнатні продавці готові скинути найбільше. До того ж ціна на квартиру залежить від безлічі найрізноманітніших факторів – не тільки від очевидних, таких як близькість метро, стан будинку та наявність у дворі паркування та дитячого майданчика.
Друге дуже важливе питання, в якому стані найкраще продавати квартиру, чи потрібно робити дорогий ремонт, чи вистачить косметичного? За оцінками експертів, якщо ціна вашої квартири знаходиться в районі 4 млн. рублів, то витрати на ремонт не повинні перевищувати 100 тис. рублів, інакше вони просто не окупляться. Сьогодні люди не готові переплачувати за добрий євроремонт. Його варто робити, якщо квартира вже в поганому стані і для комфортного проживання не придатна. У більшості випадків досить упорядкувати сантехніку, і локально щось підклеїти або підфарбувати. Окремо варто розглянути питання з меблями. Старих меблів, які ви не плануєте забирати з собою на нове місце проживання, варто позбутися. Взагалі, чим менше меблів у вас залишиться в квартирі, тим просторішою вона здаватиметься покупцеві. Однак сьогодні все більшим попитом користуються повністю укомплектовані квартири «в’їжджай і живи» – якщо ви погоджуєтеся на це піти, то це може бути вашою конкурентною перевагою.
Ще безпосередньо перед розміщенням вашого оголошення варто зібрати всі документи. Оскільки часто вони робляться деякий час, а далеко не кожен купувати буде готовий чекати. Насамперед у вас має бути кадастровий паспорт. Бажано мати на руках документи, які описують юридичну історію квартири з моменту її приватизації. Якщо таких документів немає, то можна самостійно зробити витяг з ЄРП.
Ну, і нарешті, кілька порад щодо того, як має виглядати саме оголошення. Насамперед потрібно зробити якісні фотографії – без них у вас мало шансів, що вашим оголошенням зможуть зацікавитися. Якщо ви продаєте квартиру без меблів, то кількох панорамних знімків буде достатньо – кімната, кухня, санвузол. Якщо ви продаєте укомплектовану квартиру, потрібно зробити більш докладні знімки. Але важливо, щоб на них не було брудної кухні, старих потертих меблів тощо — це відразу відлякає потенційних покупців. Також слід виключити зі знімків усі особисті речі – інакше квартира на психологічному рівні здасться людині чужою, і це відштовхне її від вашої пропозиції. У будь-якому випадку, обов’язково помістіть в оголошення знімки будинку, виду з вікна, прилеглої території: дитячого майданчика, скверів і так далі. Подібним чином потрібно підходити до складання тексту оголошення. Не думайте, що ціна, площа квартири та фото скажуть людині все. Не скупіться на деталі, розкажіть людям про будинок, що його оточує, що знаходиться в кроковій доступності, яка ситуація з транспортом. Намагайтеся зробити ваше оголошення унікальним і в міру незвичайним – адже людина в пошуках квартири переглядає кілька десятків таких оголошень на день, зробіть так, щоб запам’яталося саме ваше!
Останнє, що хотілося б сказати – будьте чесними та щирими. Не намагайтеся обдурити покупця чи щось від нього приховати. Зробіть собі установку – покупець, завжди розумніший за продавця. При першому ж відчутті дискомфорту, або якщо людина в особистому спілкуванні відчує, що ви якось скуті або щось недомовляєте, то вона одразу втече від вас. А якщо ви навпаки чесні, відкриті та доброзичливі, то це відразу сприятливо налаштує до вас людину і, зрештою, допоможе знайти покупця, якому потрібна саме ваша квартира.
Ви можете замовити оцінку нашої команди досвідчених кваліфікованих оцінювачів за тел. (097) 323-85-85 або за допомогою електронної форми заявки.