- Документи, необхідні для експертизи
- Критерії оцінки нерухомості при вступі до спадщини
- Процедура експертизи майна під час набуття спадщини
Основною причиною є вступ у спадок. Його отримання потребує проведення процедури ринкової оцінки земельної ділянки для нотаріуса. Це важливо з двох причин:
- визначення розміру державного мита при оформленні права на спадщину;
- Розділ цієї нерухомості між спадкоємцями із виплатою одними з них компенсації іншим.
Звільняються від виплати держмита неповнолітні спадкоємці, інваліди та недієздатні, які перебувають під опікою.
Для визначення вартості земельної ділянки необхідно звернутися до ліцензованої компанії. Є приватні та державні компанії з оцінки вартості ділянок. Приватних, звісно, більше.
Документи, необхідні для експертизи
Ринкова оцінка земельної ділянки для нотаріуса без огляду є цілком допустимою за законом. Вона здійснюється на основі вивчення документів на земельну ділянку та вартості комерційної нерухомості такого типу у тому ж місці.
Для перевірки потрібно надати низку документів:
- Свідоцтво про смерть спадкодавця;
- Паспорт спадкоємця та копія паспорта;
- Документи про право власності спадкодавця на дану ділянку (витяг з реєстру, договір купівлі-продажу, пайової участі тощо);
- Кадастровий план;
- Інші документи, пов’язані з власністю спадкодавця на цю земельну ділянку.
У разі експертизи відразу кількох об’єктів спадщини, тобто спадкової маси, можна замовити цю слугу в одній організації для загальної оцінки всього майна під час наслідування, а можна замовити оцінку кожного об’єкта в різних організаціях. Навіть у разі оцінки однієї земельної ділянки іноді є сенс порівняти оцінку двох компаній. За законом нотаріус прийме документ із меншою сумою, незважаючи на те, що саме виходячи з цієї суми, розраховується розмір державного мита. Оформлення документів на нерухомість. Але трапляються випадки, коли спроба занизити вартість не відповідає інтересам спадкоємця. Це з спірними ситуаціями навколо розділу спадщини. Оскільки розмір компенсації за частку в неподільній спадщині буде розрахований виходячи з його ринкової вартості, то оцінка вартості має бути реальною.
Критерії оцінки нерухомості при вступі до спадщини
Будь-яка нерухомість, у тому числі і земельна ділянка, можна оцінити за кадастровою або ринковою вартістю. Існує кілька критеріїв для такої оцінки:
- призначення землі;
- Форма володіння та використання;
- Відстань від трас та інших транспортних шляхів;
- наявність інфраструктури;
- наявність комунікацій;
- Які об’єкти знаходяться поряд.
Від деяких із цих чинників залежить як вартість самого об’єкта, а й вартість експертизи. Так, за визначення вартості комерційної нерухомості компанія-оцінювач візьме більше, ніж житловий.
Процедура експертизи майна під час набуття спадщини
Оцінка спадщини відбувається у кілька етапів:
- Консультація із поясненням умов;
- Визначення мети;
- Укладання договору;
- Сама процедура;
- Видача офіційного документа.
Деякі види майна можна оцінити лише деякими спеціалізованими установами, а чи не будь-яким оцінним бюро.
У будь-якому випадку потрібна оцінка нерухомості при оформленні спадщини, оскільки без неї не вдасться отримати спадщину, ні оформити пайовий розділ за угодою або за рішенням суду.