Дебіторською заборгованістю називається сума боргових зобов’язань підприємства по відношенню до організації з боку юридичних або фізичних осіб. Ця сукупність є однією зі складових оборотного капіталу. Для того щоб встановити її точну вартість, необхідно скористатися послугою за оцінкою дебіторської заборгованості. Чи не буде помилковим порівняння боргу даного типу з борговими розписками. Цей фінансовий інструмент може мати значний вплив на діяльність підприємства.
Під оцінкою дебіторської заборгованості мається на увазі процес, що дозволяє визначити ринкову вартість боргу на момент оцінки. Оцінка здійснюється з урахуванням певних умов:
- термінів її утворення і погашення;
- юридичних прав і підстав, які стали причиною її виникнення;
- характеру обремененности боргу штрафами і пенею.
Крім того, першорядну роль відіграє фінансовий стан дебітора, наявність забезпечення за відповідним зобов’язанням або претензій з боку дебітора, що стосуються кількісної та якісної характеристики наданого йому товару, ступінь простроченості, поточна ситуація на ринку (з метою виявлення наявності або відсутності попиту на конкретну дебіторську заборгованість) .
У деяких випадках цю заборгованість можна визнати безнадійною. До таких належать чотири характеристики ситуації:
- витікання терміну, протягом якого повинен була бути проведена оплата боргу;
- припинення боргового зобов’язання внаслідок:
- відсутність можливості його виконання;
- акта уповноваженого держ. органу;
- на підставі ліквідації підприємства.
До необхідних документів для проведення оцінки вартості боргу відносяться:
- інвентаризаційна відомість по розглянутій дебіторської заборгованості;
- кількість місяців боргової прострочення за кожним дебітором;
- загальна сума боргу за кожним дебітором.
При здійсненні даної оцінки застосовуються три стандартних підходи: витратний, порівняльний і дохідний. Вони розрізняються розміщенням акцентів на тих чи інших характеристиках боргової обов’язки.
Ринкова вартість заборгованості оцінюється за допомогою суми творів вартостей, кожна з яких в свою чергу виходить з трьох названих методів, і відповідних вагових коефіцієнтів.