- Які фактори враховуються при оцінці інвестиційної вартості бізнесу?
- Розрахунок для інвестора
Мета оцінки інвестиційної вартості – визначити вартість об’єкта для конкретного інвестора, врахувавши його інвестиційні цілі, а також майбутні перспективи проекту. Часто ця величина перевершує ринкову, тоді пропозиція привабливо для вкладення інвестицій, якщо ж ні – особливого інтересу з боку потенційних інвесторів чекати не варто.
Ринкова ціна відображає, за скільки об’єкт можна продати, обміняти або купити, тобто є фактичною. У випадку з оцінкою вартості інвестиційних проектів важливо відобразити справедливу вартість – різну для кожного інвестора. Тому що вони вкладають неоднаковий кількість ресурсів і коштів. Ризики також можуть відрізнятися.
Які фактори враховуються при оцінці інвестиційної вартості бізнесу?
На інвестиційну привабливість впливає безліч аспектів. В тому числі:
- супутні ризики;
- матеріальні витрати;
- прибутковість;
- терміни окупності;
- престиж;
- галузеві тенденції;
- податкова політика;
- економічна ситуація.
Головне завдання – зробити компанію привабливою для інвесторів. Тому на підставі звіту приймаються стратегічні управлінські рішення, що стосуються:
- асортименту;
- залучення позикового капіталу;
- модернізації виробництва;
- підвищення ліквідності;
- розвитку інфраструктури;
- подальшого використання об’єктів нерухомості та інших активів.
Для розрахунку, як правило, застосовується прибутковий підхід.
Розрахунок для інвестора
Якщо ініціатором є інвестор, то він може висувати особливі вимоги до проекту. Для нього критеріями особливої важливості можуть бути престижність, перспективність розташування і т.д. Також можуть враховуватися такі чинники, як індивідуальні уявлення про ступінь ризику або наявність синергічного ефекту (взаємного впливу різних об’єктів, що належать вкладнику).
Специфіка оцінювання така, що експерт повинен володіти як вузькоспеціалізованими знаннями конкретної сфери бізнесу, так і загального стану економічної та політичної ситуації в країні.
Від вибору оцінювача залежить глибина проведеного аналізу, його достовірність, а також реальність прогнозу.