Поліграф – це пристрій, що дозволяє фіксувати певні фізіологічні параметри. Сюди входить частота пульсу кров’яний тиск, амплітуда дихання, ритм серця та головного мозку.
Що відбувається під час тестування на поліграфі?
Поліграф – це пристрій, що дозволяє фіксувати певні фізіологічні параметри. Сюди входить частота пульсу кров’яний тиск, амплітуда дихання, ритм серця та головного мозку. Всі фактори, які стали причиною сильного емоційного потрясіння – пов’язані, таким чином викликаючи в пам’яті якусь частину спогаду чи образ, наша пам’ять автоматично видає всі події.
Пам’ять влаштована таким чином, що при активації одного з елементів цього комплексу вона відображає у свідомості переживання, які асоціюються з цією подією. Відбувається процес на психологічному рівні, який людина без спеціальної підготовки не зможе проконтролювати.
Фізіологічні зміни, що йдуть за спогадом, фіксує поліграф при тестуванні. Фіксація відбувається за допомогою датчиків, встановлених на тілі випробуваного.
Як працює детектор брехні
Так як кожна людина індивідуальна, не можна визначити універсальні показники брехні, які були б застосовні до всіх. Отже, висновок експертизи багато в чому залежить від досвіду поліграфолога. Він повинен уміти правильно пов’язати фізіологічні параметри із психологічними.
Психофізіологічний феномен даного процесу у тому, що й фотографія, слово чи предмет дають інформацію про подію, яке раніше залишилося у пам’яті людини, це, своєю чергою, викликає в нього певну фізіологічну реакцію. Якщо ж дані не несуть значної йому інформації, те й реакція буде інший.
Парадокс у тому, що детектор брехні не може сказати, каже людина правду чи бреше. Висновки робить експерт, керуючись показаннями фізіологічних реакцій на ланцюжок “питання-відповідь”, які надає прилад.
Підготовка поліграфологів
Великою проблемою є нестача кваліфікованих поліграфологів, оскільки необхідними навичками експерт повною мірою опановує через 5-7 років роботи, а також відсутність сертифікації поліграфологів та єдиних стандартів роботи. Тому слід звертати особливу увагу на відомості про сам прилад і про поліграфолога, який проводить перевірка на поліграфі.
Застосування у кримінальному процесі
Склалася практика, коли експертизи з використанням детектора брехні призначаються саме для підтвердження винності підозрюваного. Проте, якщо про призначення такої експертизи клопочеться адвокат, з боку слідства чи суду слідує відмова, мотивована тим, що такої експертизи не існує.
Коли фахівець складає свій висновок на підставі отриманих даних, він описує свою думку, на яку спиратиметься суддя при прийнятті рішення. Такий метод може застосовуватися як до обвинуваченого, так і потерпілого, а також до свідків у справі. Вони обов’язково повинні дати свою письмову згоду на проведення експертизи.
Дослідження особливостей поліграфу
Дотримуючись певної структури тестування і беручи до уваги концепцію пам’яті, експерт зазначає фізіологічні реакції – енграми. Енграма – це своєрідний зберігач інформації про пережиті події, зчитуючи її, експерт може простежити чи є у пам’яті сліди інформації про обставини злочину.
Варто враховувати захисні властивості психіки людини. Наприклад, потерпілий чи зрозумілою міг забути якусь інформацію, перебуваючи у шоковому стані, але вона нікуди не зникала і експертиза допоможе дістати її з надр свідомості.