Володіння ноу-хау здатне перетворити незначну, малоприбуткову компанію в лідери не тільки вітчизняного, але і глобального ринку. Той, хто володіє знаннями – володіє світом. У сучасному розумінні значення ноу-хау вийшло далеко за рамки традиційного «знаю як». Зараз це поняття включає в себе комерційну таємницю і секрет виробництва.
На балансі підприємства враховують ноу-хау в складі нематеріальних активів і відносяться до нього як на превеликий надбання свого бізнесу. Однак це надбання цінно доти, поки про нього ніхто не знає. Тому до питання оцінки вартості ноу-хау фірми, що піклуються про свою прибутковість і конфіденційності інформації, підходять з усією ретельністю і відповідальністю.
Сама оцінка вартості ноу-хау являє собою цілий комплекс управлінських, адміністративних, фінансових і технічних знань, спрямованих на точне встановлення вартісного значення цього нематеріального активу.
Коли потрібна оцінка вартості ноу-хау:
- в разі страхування;
- в процесі кредитування для визначення вартості застави;
- при проведенні переоцінки або дооцінки;
- в судових випадках при визначенні відшкодування шкоди;
- при внесенні пайового внеску в статутний фонд;
- в разі продажу ноу-хау;
- при реорганізації діяльності фірми;
- в разі визначення майнових прав (наприклад, спадок).
Методи, що застосовуються для оцінки ноу-хау:
- Прибутковий. Визначення вартості ноу-хау здійснюється з урахуванням прибутковості, отриманої бізнесом від використання ноу-хау.
- Витратний. Метод, який визначає вартість ноу-хау, виходячи з здійснених витрат на його винахід або придбання прав за ним, вартості маркетингових, юридичних і страхових витрат по його супроводу.
Документи для проведення оцінки ноу-хау:
- документ, що описує характеристики нематеріального активу;
- права, що засвідчують володіння ноу-хау;
- документи, що визначають господарське використання нематеріального активу;
- документи, що підтверджують відсутність обтяжень щодо ноу-хау (у разі кредиту або боргового зобов’язання).
При здійсненні оцінки вартості ноу-хау необхідно враховувати фактор конфіденційності, коли ноу-хау не з’являлися на державному рівні в зв’язку з його винятковою секретністю. Крім того, організація, яка виробляє оцінку, повинна володіти висококваліфікованими фахівцями-оцінювачами, здатними зберегти таємницю компанії в недоторканності.