КиївКиївм.Ірпінь Пн - Сб 10:00-18:00 (068) 122-11-22 Пн - Сб 10:00-18:00 (068) 122-11-22
agrinchyk@gmail.com
Експертна оцінка
в Україні
Сертифікат
ISO 9001
Термін виконання
від 1-го дня
Вартість послуг

Ринкова оцінка майна при розділі власності

Rinkova-ocinka-majna-pri-rozdili-vlasnosti

Законодавчі основи загальної та часткової власності

Законодавство передбачає існування загальної та часткової власності на різне майно. У цій статті встановлено, що право власності на майно може належати не одній фізичній або юридичній особі, а кільком особам, причому в частковій власності можуть бути встановлені частки, виражені у відсотках, що належать кожній особі. Володіння, користування і розпорядження таким майном здійснюється спільно всіма правовласниками за їх спільною згодою.

Необхідність проведення ринкової оцінки майна, що перебуває у спільній власності, може виникнути при розділі даного майна або при виході одного з правовласників зі складу власників. Такі ситуації часто зустрічаються при розлученні подружжя, ліквідації підприємств, виходу одного з правовласників з числа власників, виставленні частки у праві власності на відкриті торги, а також при виділенні частки в складі спільного майна на вимогу правовласника.

Розділ спільного майна завжди тягне за собою оцінку його ринкової вартості. Дійсно, як встановити справедливий розділ неоднорідного майна або визначити компенсацію правовласнику за поступку своєї частки? У цьому випадку тільки незалежна оцінка майна , проведена на ринкових умовах відповідно до законодавства і стандартів оціночної діяльності, може встановити об’єктивну вартість майна і вартість частки у праві власності на це майно. Звернення до незалежного оцінювача може бути добровільним, якщо власники майна мають спільну згоду з цього питання і сходяться у виборі кандидатури оцінювача, або, при наявності розбіжностей, вибрати оцінювача і призначити оцінку може суд, в цьому випадку результати оцінки будуть обов’язкові для здійснення угоди з оцінюваним майном.

Можливі способи поділу майна

Розділ майна може бути проведений в двох формах – розділ в натурі, якщо оцінювана майно допускає поділ без істотного збитку для його повної вартості, і розділ з виплатою грошових компенсацій, коли поступка частки у праві власності компенсується грошової виплатою. У першому випадку завданням оцінювача буде визначити ринкову вартість кожного об’єкта оцінки, що входить до складу оцінюваного майна, а саме розподіл майнового комплексу на окремі об’єкти має бути здійснене власниками та встановлено в завданні на оцінку. Але, бувають випадки, коли майно не може бути фізично розділене без великих збитків для його вартості. Це відноситься до об’єктів нерухомості, комплексам майна, що має нерозривні технічні, технологічні та фізичні зв’язки, цілісним об’єктам і предметам. Розділ такого майна або неможливий фізично, або недоцільний з економічних міркувань, оскільки у разі поділу такого майна та порушення фізичних або організаційних зв’язків, сумарна вартість його частин буде значно менше вартості цілісного майнового комплексу. У цьому випадку фізичний розділ майна не проводиться, а проводиться оцінка ринкової вартості частки, що і буде величиною компенсації, що сплачується правовласнику.

Найчастіші запитання

Питання: Для розділу нерухомого майна мій колишній чоловік замовив оцінку вартості квартири і заміського будинку, але я не згодна з вартістю, вказаною в цьому звіті. Як мені довести, що вартість встановлена ​​невірно?

Відповідь: У Вашому випадку буде правильніше не спростовують вже зроблену оцінку і її результати, а домовитися з колишнім чоловіком про повторну оцінку нерухомого майна , що підлягає розподілу, причому вибрати оцінювача Ви повинні спільно, і спільно виступити замовниками за договором з оцінною компанією. Це дозволить Вам і Вашому колишньому чоловікові бути однаково впевненими в об’єктивності оцінювача. Такий спосіб врегулювання буде значно ефективніше, ніж нескінченні суперечки і пред’явлення один одному різних звітів. Звичайно, можна вирішити справу в суді, але суду також буде потрібна незалежна оцінка, вийде дуже тривала процедура.